Lena Zeise: SKUTEČNÝ ŽIVOT HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT (novinka)
SKUTEČNÝ ŽIVOT HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT
O životě hospodářských zvířat bez cenzury
Originální název: Das wahre Leben der Bauernhoftiere
Přeložila: Lenka Pučalíková
Datum vydání: 22. 7. 2021 | ISBN: 978-80-7670-031-4
Vydává Nakladatelství KAZDA.
Každý, kdo rád chodí do přírody, se jistě s oblibou pokochá pohledem na atraktivní bukolický výjev: zelenou stráň hustě porostlou svěží vegetací, která je spásána spokojeně se tvářícím, nepříliš početným stádečkem krav nebo ovcí. Vzrostlé stromy poskytují dostatek stínu a bublající potůček nabízí osvěžení chladnou horskou vodou.
Ale někdy stačí popojít pár kilometrů a spatříme poněkud odlišný výjev: obrovskou podlouhlou halu, kde v úzkých boxech postává skot na betonu a rezignovaně přežvykuje seno ze žlabu. To už tak přitažlivá představa není, že.
Mladá německá spisovatelka a výtvarnice Lena Zeise se rozhodla pojmout tématiku živočišné výroby po svém jako originální publikaci určenou pro děti od sedmi let.
Jak se dnes žije hospodářským zvířatům ve velkochovech? A jak rozdílné jsou podmínky v „archaickém“ provozu na statcích, farmách a zemědělských usedlostech? Tuto problematiku nahlíží autorka bez cenzury formou bohatě ilustrovaného vyprávění o kontrastu mezi přístupem k dobytku jako „surovině“ pro výrobu jídla na straně jedné a alternativním konceptem tradičního zemědělství na straně druhé. Lena Zeise podává informace věcně, se znalostí oboru, bez hodnocení či zbytečně expresivních emocí.
Cílem knihy rozhodně není vyvolat odpor ke konzumaci masa. Malým čtenářům je nastíněna souvislost mezi životními podmínkami zvířat a tím, jaké jídlo máme každý den na talíři. Toto téma možná není pro děti příliš obvyklé, ale z hlediska výchovy k ekologickému myšlení je velice aktuální. A koneckonců nejen pro děti; nám všem občas neuškodí zamyslet se nad různými aspekty konzumního vztahu k planetě a jejím obyvatelům – dvounohým i čtvernohým.
Krátká ukázka z knihy:
Život na statku vypadal dříve jinak, než jak ho známe dnes. Kdysi totiž fungovalo mnoho malých hospodářství. A v nich lidé chovali různá zvířata a k tomu pěstovali obilí, zeleninu a ovoce. Od roku 1917 jim práci na poli usnadňují traktory, předtím si vypomáhali volskými a koňskými potahy.
V dnešní době jsou statky mnohem větší, protože malá hospodářství už většinu sedláků neuživí. Vedle traktorů tu najdete ještě mnohem více strojů a všemožné techniky. Ve chlévech a stájích jsou umístěny elektronické přístroje, které zabezpečují krmení zvířat, větrání a teplotu vnitřního prostoru.
Zvířata, která žijí ve chlévech a stájích, se označují jako hospodářská či užitková, a to proto, že z nich máme užitek v podobě jídla nebo jiných výrobků: získáváme od nich maso, vejce, mléko, ale také vlnu, peří, kůže a kožešiny. Některá zvířata využíváme také na práci (například koně v lese nám pomáhají stahovat dříví).
O autorce:
Lena Zeise (* 1992) vystudovala design a ilustrátorství v Münster School of Design. Od ukončení magisterského studia pracuje jako ilustrátorka, návrhářka a autorka knih. Věnuje se především tvorbě dětských naučných publikací a specializuje se na fotorealistické kresby zvířat s naučnými popisy. Její kniha Skutečný život hospodářských zvířat obdržela Cenu EMYS za literaturu faktu 2020 a je nominována na německou Cenu za literaturu pro mládež 2021.
„Pokud se velký počet hospodářských zvířat chová najednou na malém prostoru, mluvíme o intenzivním chovu nebo také velkochovu. Tato obvyklejší forma chovu zvířat se označuje jako chov konvenční. Když však někdo více dbá na přirozený způsob života a potřeby zvířat, když jim poskytuje více místa, možnost venkovního výběhu, kvalitní krmivo a dostatek času na to, aby vyrostla, mluvíme o ekologickém nebo také biologickém chovu zvířat. V této knížce vám představíme oba způsoby, jakými se lze o hospodářská zvířata starat,“ říká autorka knihy Lena Zeise.