Jane Goodallová: DŮVOD K NADĚJI (novinka)
DŮVOD K NADĚJI –
MOJE CESTA ŽIVOTEM -
autoři: Jane Goodallová, Phillip Berman –
překlad: Martin Kupka –
originální název: Reason for Hope: A Spiritual Journey -
ISBN: 978-80-7670-075-8
vydává Nakladatelství KAZDA v květnu 2022
„Pro mě třeba byla jedním z největších zážitků chvíle, kdy přede mnou skupina šimpanzů poprvé neutekla. Nebo když jsem poprvé viděla, jak šimpanz, kterému jsem říkala David Šedovous, vyrábí a používá nástroje, protože tehdy se mělo za to, že to dovedou jen lidi,“ vzpomíná etoložka Jane Goodallová na začátky svého životního díla.
„Opičí máma“, tak nějak by se jí dalo s trochou nadsázky přezdívat. Svým výzkumem v šedesátých letech 20. století nejen, že získala světový věhlas, ale především změnila pohled na chování šimpanzů a významně se zasloužila o jejich ochranu. V africkém Gombe je studovala přes 45 let. Zjistila například, že používají nástroje, projevují emoce, ale i to, že se mezi sebou zabíjejí, nebo že nejsou vegetariáni (jak se dřív myslelo), nýbrž se živí i masem (loví malé savce).
Celý život zasvětila přírodě a její působení už dávno přesáhlo oblast vědy. Stala se poslem míru OSN, s projektem Roots & Shoots cestuje po světě (několikrát navštívila také Českou republiku), přednáší a věnuje se i dalším humanitárním aktivitám. Za celoživotní přínos v oblasti výzkumu myšlení zvířat a rozvoje lidstva obdržela v roce 2021 prestižní Templetonovu cenu.
V této knize odhaluje Jane Goodallová své rodinné zázemí, mapuje africkou misi a předkládá hluboké filosofické poselství o cestě za hledáním naděje (nejen) uprostřed nedotčené přírody.
krátká ukázka:
Ohlédnu-li se zpět, vidím jasně, že moji osobní filozofii během prvních dvaceti let postupně formovaly rodina, škola, prožitky z války, velmi působivá kázání v kostele, ale také knihy, jež jsem četla, a čas, který jsem strávila venku v přírodě. V neposlední řadě i zvířata, která s námi bydlela v domě. Teď mě ovšem Kenya Castle unášel do nového světa, kde mě bude učit skutečný život, projevující se svou úžasnou a občas tragickou a překvapivou vrtkavostí. Mohla jsem se do tohoto světa vrhnout beze strachu, neboť jsem byla díky své rodině a škole vybavena pevnými morálními hodnotami a nezávislou, svobodně uvažující myslí. Za celou plavbu jsme kotvili jen ve čtyřech přístavech: na Kanárských ostrovech, v Kapském Městě, Durbanu a Beiře. Vystoupit na pevnou zem v těchto přístavech mělo nádech romantiky. Do té doby jsem se nedostala dál než do ponurého, válkou rozervaného Německa. Vzpomínám na teplý vzduch tropických nocí, mnohobarevná tržiště, tmavé tváře lidí a jejich oblečení v zářivých barvách. A ty vůně!
o autorce:
Britská antropoložka, bioložka a ekoložka Jane Goodallová (* 1934) se o zvířata zajímala už v dětství. Proslula tím, že v africkém pralese v Gombe studovala život a chování šimpanzů ve volné přírodě. Jejich výzkumu a ochraně přírody se věnuje celý život a patří mezi největší odborníky na chování primátů. V roce 1977 založila Institut Jane Goodallové (The Jane Goodall Institute), jehož cílem je výzkum, vzdělávání a ochrana divoké přírody. Časopis Time ji zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Je autorkou řady knih a studií, o jejím pozoruhodném životě vznikají filmy i dokumenty.