Peter Wohlleben: NEŽ STROMŮM DOJDE DECH (novinka)
Než stromům dojde dech
Autor: Peter Wohlleben
Originální název: Der lange Atem der Bäume
Překlad: Dagmar Heeg
Počet stran: 256
Vazba: Pevná s přebalem
ISBN: 978-80-7670-050-5
Oficiální datum vydání: 27. 10. 2021
Vydalo Nakladatelství KAZDA
Stromy se bez lidí obejdou.
Lidstvo bez stromů nikoli. A nejen lidstvo, nýbrž život jako takový.
Stromy jsou cosi jako plíce naší planety. V důsledku klimatických změn vyvolaných civilizačními vlivy však čelíme riziku fatálního (a v podstatě nevratného) kolapsu ekosystému.
I kdyby k němu došlo, stromy by se za každých okolností dokázaly vrátit. Dříve či později, ale určitě.
Období sucha. Ničivé požáry. Rozsáhlé polomy. Hospodářské využití či přímo likvidace lesních společenství. Nic z toho nedokáže stromům zabránit, aby znovu vyrostly. Jejich efektivní sociální komunity jsou většinou schopny adaptace téměř na cokoli. A nejen to: stromy pomáhají odstranit skleníkové plyny z atmosféry lépe než sebemodernější technika. Navíc silně ochlazují mikroklima a výrazně zvyšují množství dešťových srážek.
Kniha Než stromům dojde dech je vyznáním lásky stromům. A současně výzvou, abychom ve vlastním zájmu konečně začali chránit přírodu a pečovat o její nekonečnou mnohotvárnost.
„Při našem společném čtení o lese vám ukážu, jak můžete stromům při učení přihlížet, proč když buky či duby v létě shodí listí, nemusí si tím zákonitě zadělat na problémy, a podle čeho můžete poznat stromy, které vsadily na špatnou strategii,“ říká autor knihy Peter Wohlleben.
Krátká ukázka:
Návrat lesů může být velice napínavý a my se můžeme na vlastní oči stát svědky toho, že příroda znamená změnu! Čím více oddalujeme kyvadlo od ideálního stavu, tím prudčeji kmitne zpět, když ho znovu pustíme z rukou, tedy když si bude moct příroda dělat, co se jí zachce. A kde je hodně pohybu, tam jsou změny vidět obzvlášť zřetelně. Pole, které je během pár let pokryté mladými stromky, mladý les, jehož osiky a břízy během jednoho až dvou let poporostou o jeden metr do výšky – to všechno můžete pozorovat při svých procházkách přírodou. Momentálně je nejmarkantnější kolaps přírodě vzdálených plantáží. Pokud tam nikdo nic nepodniká, promění se tamní zelená poušť v zelenou divočinu – a právě zde dochází rok od roku k největším změnám. Nejprve se ze smrků a borovic začnou sypat jehlice a všechno se promění v hnědou pustinu. Nejpozději do roka se celá půda pokryje travinami, bylinami a tisíci maličkých semenáčků. Když uplyne další rok, vyčnívá už spousta listnatých stromečků nad ostatní rostliny a začíná na půdu vrhat stín. O pět až deset let později celou plochu pokrývá mlazina. Traviny, byliny a keře postupně mizí, protože je tu pro ně přílišné temno. Mezi břízy a osiky se sem tam vetřely duby, buky a javory a snaží se dohnat dřeviny, které se sem dostaly před nimi, postupně je přerostou a za několik desítek let samy úplně převezmou kormidlo.
Oficiální anotace:
Ve strhující a zároveň kritické knize Než stromům dojde dech Peter Wohlleben přímo navazuje na svůj bestseller Tajný život stromů (KAZDA 2016). Na jedné straně líčí nejnovější poznatky o životě stromů a o jejich schopnosti učit se a reagovat na klimatické změny. Zároveň neopomíjí ani omezenost některých ekonomických a politických subjektů, které mnohdy stromy vysazují jen kvůli těžbě dřeva či vytváření pozitivního mediálního obrazu, a přírodu tím vykořisťují. Jenže intenzivně obhospodařované smrkové plantáže přehřátí planety určitě nezabrání. Kniha je vyznáním lásky stromům a současně výzvou, abychom ve vlastním zájmu konečně začali chránit přírodu a pečovat o její nekonečnou mnohotvárnost. Stromy se totiž bez lidí obejdou, ale lidé bez stromů ne.
Peter Wohlleben (* 1964) se již od dětství chtěl stát ochráncem přírody. Studoval lesnictví a přes dvacet let pracoval jako úředník zemské lesní správy. Vede Lesní akademii v německém regionu Eifel a usiluje o návrat pralesů do různých oblastí světa. Často vystupuje v televizních pořadech, pořádá přednášky a semináře a píše knihy na témata týkající se lesa a ochrany přírody. Svými bestsellery Tajný život stromů, Citový život zvířat, Moudrost lesa, Slyšíš, jak mluví stromy, Přírodě na stopě a dalšími nadchl čtenáře po celém světě. V Německu vydává časopis Wohllebenův svět. V roce 2019 mu byla za citlivé a nekonvenční zprostředkovávání vědeckých poznatků udělena Bavorská státní medaile za zásluhy při ochraně životního prostředí.