Kurt Kotrschal: VLK - PES - ČLOVĚK (novinka)
VLK - PES - ČLOVĚK -
Příběh tisíciletého vztahu -
autor: Kurt Kotrschal -
překlad: Lenka Pučalíková
originální název: Wolf – Hund – Mensch: Die Geschichte einer jahrtausendealten Beziehung
ISBN (EAN): 978-80-7670-030-7
vydalo Nakladatelství KAZDA v říjnu 2021
Haf, haf...
Když jsem usedl k napsání tohoto medailonku, došlo mi, jak kusé jsou moje znalosti ohledně domestikace psa (resp. vlka). Vložil jsem tedy toto heslo do vyhledávače a ten mi nabídl krátkou a výstižnou stať na webu příhodně nazvaném šelmy.cz. Cituji:
Vzájemné soužití lidí a psů bylo patrně zpočátku založeno na jakémsi citovém vztahu, protože pes žádný konkrétní užitek nepřinášel. Trvalo velmi dlouho, než se z vlků-psů stali skuteční pomocníci při lovu, pasení stád apod. Důkazem, že pes byl pro člověka blízkým tvorem, je nález paleolitického hrobu na území severního Izraele z doby přibližně před dvanácti tisíci lety. Kosterní pozůstatky psa a člověka zde spočívaly vedle sebe, paže člověka byla obtočena kolem krku psa a ruka spočívala na jeho rameni.
Moje zažitá představa o tom, jak pragmaticky založený pravěký lovec (a poté pastevec) ochočil vlka z čistě praktických důvodů, dostala drobné trhlinky.
Pozoruhodná publikace rakouského biologa a etologa Kurta Kotrschala přináší k tomuto tématu řadu zajímavých postřehů podložených vědeckými experimenty. Poslouží nám coby ilustrace faktu, že se vlk v podobě psa stal společníkem lidského kulturního vývoje, věrným strážcem, bojovníkem ve válce, přítelem na lovu, likvidátorem jídla spadlého ze stolu... nebo prostě a jednoduše kamarádem.
Kniha je určena především milovníkům zvířat, obzvláště domácích miláčků a pomocníků, což naznačují i autorova vlastní slova: „Je to jakýsi pokus posvítit si na vlky a psy a jejich vztah k lidem, respektive vztah lidí k nim. Opravdu porozumět vlkům a našim vzájemným vztahům s vlky a psy a chtít je v úplnosti vysvětlit – to by bylo příliš troufalé,“
Čivava, jorkšír, mopslík, kokršpaněl, chrt, ohař, mastif, malamut, papillon... malí velcí, přítulní, divocí...
Všichni jsou potomky vlka a mají v sobě zakódovanou přirozenost divoké šelmy...
Haf, haf...
Oficiální anotace:
Ve společnosti zvířat,
obzvlášť však vlků a psů, se z nás stali moderní lidé. To je třeba mít na
paměti, chceme-li porozumět sami sobě. Systém vlk–člověk–pes představuje jakýsi
prastarý komplexní vztah, jenž je dynamicky utvářen a proměňován prostorem,
časem a kulturami v koexistenci i nepřátelství, v lásce i nenávisti, blízkosti
i odstupu. V jistém smyslu byl tento vztah vždy také osudově svázaným
společenstvím. Etolog Kurt Kotrschal nám
v knize Vlk – pes – člověk pomáhá chápat pradávné zaujetí vlkem a
učí nás, jak přistupovat k věrnému společníkovi – psovi.
O autorovi:
Kurt Kotrschal (* 1953) je emeritní profesor biologie na Vídeňské univerzitě. Celý svůj profesní život pozoruje zvířata (havrany, vlky, opice, psy) a dlouhodobě zkoumá jejich chování. V roce 2008 spoluzaložil nedaleko Vídně Wolf Science Centre (WSC). V tomto unikátním zařízení se svými kolegy sleduje, jak se domestikovaní psi liší sociálně a mentálně od svých divokých předků – vlků. Aby bylo možné je srovnávat, přistupují tu k oběma druhům stejným způsobem – díky tomu je Wolf Science Centre celosvětově jedinečné. Centrum je možné navštívit, ocitnout se dokonce i v bezprostřední blízkosti vlků a dozvědět se o jejich životě víc.
Knihu zakoupíte v e-shopu Nakladatelství KAZDA.