Anne Flecková: ENERGIE! (novinka)
ENERGIE!
Zdravá cesta z labyrintu únavy -
autor: Anne Flecková -
originální název: Energy! - Der gesunde Weg aus dem Müdigkeitslabyrinth
ISBN: 978-80-7670-074-1
počet stran: 432
vydává Nakladatelství KAZDA v březnu 2022.
Snad každý z nás má v okruhu přátel, známých či rodinných příslušníků nějakou tu esoterickou a/nebo „energetickou“ bytost, která poplácává, respektive objímá kdejaký zajímavý šutr či strom. A neustále vypráví cosi o rozmluvách s universem, a taky o energiích proudících vesmírem tam a zase zpátky (úplně jako hobiti). Nezaujatému pozorovateli ryze racionální a pragmatické nátury může takové chování připadat poněkud bizarní (mírně řečeno). Jistě, madam Blavatská by měla z takového spektáklu radost, ovšem zjednodušení nebo dokonce zesměšnění této spletité problematiky by rozhodně nebylo na místě. Problém je, že se tento fenomén stal v naší době zprofanovanou záležitostí, což je ovšem malér naší doby a nikoli energií.
Na celý komplex je totiž možno nahlížet i přísně vědecky, jako to činí uznávaná kapacita v oboru preventivní a nutriční medicíny Anne Flecková, autorka knihy Energie! Zdravá cesta z labyrintu únavy. Nabízí celou řadu postřehů a rad: jak posílit imunitu (nesmírně aktuální téma!), léčit záněty, detoxikovat organismus, uzdravit střeva, chytře jíst a odhalit potravinovou intoleranci.
O radost z plnohodnotného života nás totiž mohou připravovat neodhalená autoimunitní onemocnění, alergie, záněty, špatně fungující zažívání nebo třeba toxiny. Proto nás Anne Flecková inspiruje, ať se proměníme v jakéhosi zdravotního Sherlocka Holmese, popadneme lulku, housle a lupu (obrazně řečeno) a jdeme pátrat po příčinách neutěšeného stavu.
Anne Flecková ukazuje cestu z labyrintu: díky vhodnému stravování, nastavení přiměřeného rytmu, kompenzaci nedostatku živin a posílení imunitního systému v sobě dokážeme rozproudit ztracenou energii. V knize najdeme praktické samotesty, kontrolní seznamy před návštěvou lékaře, konkrétní případy relevantních pacientů a samozřejmě také zdravé a chutné recepty.
O autorce:
Německá lékařka Anne Flecková je internistka, revmatoložka a mezinárodně uznávaná odbornice na preventivní a nutriční medicínu, je také považována za průkopnici celostní medicíny. Ve své inovativní metodě propojila poznatky z moderního výzkumu s tradičními léčebnými metodami. Svým přístupem ukazuje, jak přijít na kloub tomu, když vás něco trápí, a jak zůstat zdraví. Žije v Hamburku, kde provozuje svoji vlastní praxi. Další informace najdete na www.docfleck.com.
Krátká ukázka:
Pokud nedokážeme tolerovat některé potraviny, jako je lepek, a přesto je často konzumujeme, poškozujeme si střevní sliznici, která se stává potenciálně propustnou. Částice potravy z kávy s mlékem nebo z chleba, který jste měli k snídani, se poté dostanou do krve a mohou „plavat dál“ až k mozku. Mozek je ve skutečnosti dobře chráněný, takzvaná hematoencefalická bariéra funguje jako osobní strážce a propouští jen látky, které mozek potřebuje a které ho nepoškodí. Novější studie však naznačují, že pokud se propustnost střevní sliznice zvýší, zdá se, že to platí i pro hematoencefalickou bariéru (děravý mozek). V této souvislosti je potřeba připomenout: Chemická struktura některých složek mléčných bílkovin a lepku se podobá opioidům. Jsou to látky, které zmírňují bolest a navozují příjemné pocity. Známými a silnými opioidy jsou morn a heroin. Podobným způsobem jsou vystavěny také endorfiny, tělu vlastní, přirozené, štěstí a spokojenost navozující hormony. Jak v našich střevech, tak v našem mozku se nacházejí citlivé opioidní receptory, na které se endorfiny a také částice mléčných bílkovin a lepku maskované jako opioidy ukotví a navodí nám příjemný pocit. Cokoli, díky čemu se cítíme dobře, proto může být návykové: sport, sex, drogy a cukr. Z tohoto důvodu a kvůli síle zvyku budete mít obrovskou chuť na chléb se sýrem. Ale nejen návyky, ale i samotná jídla nad námi mají určitou moc. Skutečnost, že je lze bohužel také počítat mezi zloděje energie, se často podceňuje právě kvůli okamžikům „šťastného opojení“. Kasomorfiny, tedy částice z těžko stravitelné mléčné bílkoviny (kasein), jsou enormně problematické. Podle studií potenciálně způsobují obtíže, jako je únava a často i migréna. Kasein navíc dráždí jednotky imunitního systému, což je proces, o němž se ví, že vás unaví.