Plachta, Bednorz: PŘÍBYTKY HUDBY (recenze)
„Příbytky hudby“ jsou výpravnou publikací určenou všem (zejména laickým) milovníkům klasické hudby. Především tedy těm, kteří se touží dovědět trochu víc o svých oblíbených muzikantech a zkusit malinko poodhrnout oponu jejich neveřejného života. Pochopit, odkud čerpali svou inspiraci, co formovalo jejich umělecký názor, a jak s tím vším souvisely i jejich milostné radosti a bolesti.
Společně s autory vstupujeme do domácností slavných komponistů, tedy do míst, kde se rodila nesmrtelná hudba, ale kde mistři rovněž hledali útočiště, soukromí a únik před světem. Snažíme se porozumět jejich vkusu a celkové stylizaci prostoru určeného nejen k bydlení, ale také k rušnému společenskému životu včetně komorních koncertů a jiných kulturních setkání.
Na pozadí této expozice nám Bodo Plachta zasvěceně a velmi čtivě líčí osudy jednotlivých velikánů světové hudby se všemi triumfy, krizemi, nadějemi, katastrofami... Dozvíme se také, jak se v kontextu sociálního vývoje Evropy měnilo postavení a majetkové poměry významných tvůrců.
Bach, Beethoven, Schubert, Schumann, Strauss, Wagner... a ještě řada dalších jmen patřících k základnímu vzdělání je známa asi téměř každému. Fandové staré hudby mají tento seznam podstatně širší, ale... co vlastně víme o jejich životech?
Kupříkladu takový Ludwig van Beethoven je univerzálním pojmem, že ano. Ale známe ho doopravdy? Jistě, každému se bleskově vybaví, že Beethoven složil pátou Osudovou, devátou s Ódou na radost, jednu jedinou operu Fidelio... ale co dál? Víme, kde se narodil? Jak a kde začala jeho cesta ke slávě? A víme třeba taky, kolikrát se stěhoval jenom během svého vídeňského angažmá?
A co třeba takový Johann Sebastian Bach? Víme, že přišel do Lipska až v 38 letech? A také, že z tohoto kontraktu nebyl (aspoň zpočátku) vůbec nadšen ani on, ani jeho zaměstnavatel, který původně plánoval najmout někoho zcela jiného a Bach byl jenom nouzovou variantou?
A Robert Schumann? Jestlipak je nám známo, že si právo na uzavření tajného sňatku se znamenitou koncertní umělkyní musel vymoci soudní cestou? Nevěstin otec (Schumannův hudební pedagog) totiž sveřepě nesouhlasil...
Takhle bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Ale mnohem lepší bude přečíst si originální podání.
Populárně naučná publikace Bodo Plachty bohatě ilustrovaná fotografiemi Achima Bednorze je perfektně vyladěna ve všech ohledech. Nádherné grafické zpracování, brilantně napsaná textová část (včetně famózního překladu), pečlivá redakce... Každopádně se jedná o výborný počin v oblasti popularizace hodnotného uměleckého odkazu minulosti, který nenahraditelně kultivuje náš vkus a životní styl.
Pár vět o autorech:
Bodo Plachta žije v Münsteru a je autorem populárně naučných knih, editorem a badatelem. Na svém kontě má četné časopisecké i knižní publikace týkající se především novější německé literatury a literární vědy.
Achim Bednorz žije v Kolíně nad Rýnem a věnuje se především fotografování architektury, za níž cestuje po celém světě. Své práce použil v celé řadě knih s uměleckohistorickou tematikou.
Děkuji Nakladatelství KAZDA za recenzní
výtisk.
Jiří Raichl