Stephan Orth: COUCHSURFING V SAÚDSKÉ ARÁBII (recenze)
COUCHSURFING V SAÚDSKÉ ARÁBII -
autor: Stephan Orth -
překlad: David Krásenský -
ISBN (EAN): 978-80-7670-035-2
vyšlo v Nakladatelství KAZDA 11. 8. 2021
Co je skutečnost? A co je pouhá propaganda?
Stephan Orth, nezávislý novinář a bývalý redaktor Spiegel Online, navštěvuje země s problematickou pověstí a píše o nich bestsellery. Na kontě má už čtyři literární zářezy přeložené do češtiny: Couchsurfing v Číně, Iránu, Rusku a nejnověji v Saúdské Arábii. Všechny publikace vyšly v Nakladatelství KAZDA. Celkově však Stephan Orth „prosurfoval“ již více než třicet zemí světa a na oplátku sám přijímá poutníky obdobného ražení.
Co je vlastně couchsurfing? Předpokládám, že tento termín je obecně znám, přesto jenom pro jistotu pár slov: jedná se internetovou službu bezplatného ubytování formou sociální sítě. Už na první pohled to vypadá jako zajímavá možnost poznat cizí zemi v naprosto autentickém „balení“, s ničím nezkreslenou optikou.
Vnímavý cestovatel může tímto způsobem získat objektivní představu o skutečné realitě a srovnat ji s předsudky a schematickým škatulkováním, k němuž člověka často svádí zjednodušené a jednostranné informace z médií.
Stefan Orth nás zavádí do příbytků pestré směsice lidí žijících v zemi plné kuriózních rozporů. Výstižně o tom hovoří podtitul knihy: moje cesta zemí mezi středověkem a budoucností. Přísná konzervativní pravidla opřená o korán (hidžáb, šaría…), vládcové „středověkého střihu“… na druhou stranu megafestival pop music, který v autorovi vyvolal dojem svobody á la Woodstock, nebo tajný alkoholový večírek či bezstarostné soužití homosexuálů.
Co je skutečnost? A co je pouhá vnější fasáda?
Saúdská Arábie není destinací, kam by se hrnuly davy za povrchní zábavou; atraktivním lákadlem jsou spíš pompézní náboženské pouti představující spektakulární podívanou pro věřící i nevěřící. Přesto se do Saúdské Arábie již běžně vydávají turistická víza, což vypadalo ještě před nedávnem jako čirá utopie. V naději na příliv cestovatelů modernizuje korunní princ Muhammad bin Salmán pouštní království, jež se vždy tvářilo jako nedobytná pevnost. Jak se ale doopravdy mění životy lidí? Na tuhle otázku hledá Stephan Orth odpovědi a jde si pro ně až na dřeň žhavé současnosti: dva měsíce křižuje muslimským královstvím, aby nahlédl duši národa v beduínských stanech, luxusních vilách, na velbloudím trhu i v terénním autě...
Kniha je psána nesmírně čtivým stylem prozrazujícím rutinu zkušeného žurnalisty, který přesně ví, jak čtenáře zcela přirozeně vtáhnout do děje. Zajímavým zpestřením je „malá velbloudologie“ – krátké zajímavosti týkající se této zvířecí ikony orientu. Samozřejmostí je bohatá fotodokumentace.
Rovněž je nutno pochválit i perfektní překlad Davida Krásenského, který je samostatným literárním dílem.
Sečteno, podtrženo: originální cestopis Stephana Ortha je mnohem víc než reportáž o exotické zemi – je to sofistikovaná sociologická sonda pro zvídavé čtenáře, které zajímá, jak to skutečně chodí v oblastech světa, o nichž získáváme často zkreslené a zjednodušující informace.
Jiří Raichl
Děkuji NakladatelstvíKAZDA za recenzní výtisk.