Denisa Kimlová: KŮŇ DO MĚSTA SPECIÁL (novinka)
Denisa Kimlová: KŮŇ DO MĚSTA SPECIÁL
ilustrace: Sára Ploczeková
ISBN: 978-80-88349-39-6
vazba: pevná / šitá, 96 stran
Cattacan 2022
Po loňské sci-fi pohádce Tajemství planety Dor přichází tentokrát Denis Kimlová se zcela odlišnou tématikou. Samotný název i obrázek na titulní straně obálky vypovídají vskutku výstižně, co má čtenář čekat. Víc o tom poví anotace:
Takže: chcete-li udělat radost svým malým dětem, ale i sami sobě, kůň do města speciál může naklusat i do Vašeho obýváku či dětského pokojíčku.
o autorce:
Denisa Kimlová Dubničová je moderátorka Rádia Junior a autorka rozhlasových pořadů a her. Při své práci motivuje dětské posluchače i čtenáře k vlastní tvůrčí aktivitě.
Napsala dvě stě dílů rozhlasového pořadu pro nejmenší Ušounova pohádková školka. Je autorkou příběhů řady soutěžních her.
V roce 2021 debutovala zmíněnou sci-fi pohádkou Tajemství planety Dor.
Knihu Denisy Kimlové Kůň do města speciál zakoupíte u nakladatele a ve všech dobrých knihkupectvích a e-shopech.
Literární servis se stěhuje...
Literární servis má za sebou přibližně tři roky existence, během níž nabízel zájemcům informace o knižních novinkách, recenze, připomínky zajímavých výročí nebo třeba krátké čtení ke kávě.
Vzhledem k tomu, že se od začátku jedná o "pobočnou linii" nakladatelského projektu TOFANA,. rozhodl jsem se nyní přestěhovat Literární servis na nové webové stránky tofany, kde ho také nově najdete (link).
Tato prezentace zůstane ještě po nějakou dobu "při životě" coby archiv starších čísel.
Jane Goodallová: DŮVOD K NADĚJI (novinka)
DŮVOD K NADĚJI –
MOJE CESTA ŽIVOTEM -
autoři: Jane Goodallová, Phillip Berman –
překlad: Martin Kupka –
originální název: Reason for Hope: A Spiritual Journey -
ISBN: 978-80-7670-075-8
vydává Nakladatelství KAZDA v květnu 2022
„Pro mě třeba byla jedním z největších zážitků chvíle, kdy přede mnou skupina šimpanzů poprvé neutekla. Nebo když jsem poprvé viděla, jak šimpanz, kterému jsem říkala David Šedovous, vyrábí a používá nástroje, protože tehdy se mělo za to, že to dovedou jen lidi,“ vzpomíná etoložka Jane Goodallová na začátky svého životního díla.
„Opičí máma“, tak nějak by se jí dalo s trochou nadsázky přezdívat. Svým výzkumem v šedesátých letech 20. století nejen, že získala světový věhlas, ale především změnila pohled na chování šimpanzů a významně se zasloužila o jejich ochranu. V africkém Gombe je studovala přes 45 let. Zjistila například, že používají nástroje, projevují emoce, ale i to, že se mezi sebou zabíjejí, nebo že nejsou vegetariáni (jak se dřív myslelo), nýbrž se živí i masem (loví malé savce).
Celý život zasvětila přírodě a její působení už dávno přesáhlo oblast vědy. Stala se poslem míru OSN, s projektem Roots & Shoots cestuje po světě (několikrát navštívila také Českou republiku), přednáší a věnuje se i dalším humanitárním aktivitám. Za celoživotní přínos v oblasti výzkumu myšlení zvířat a rozvoje lidstva obdržela v roce 2021 prestižní Templetonovu cenu.
V této knize odhaluje Jane Goodallová své rodinné zázemí, mapuje africkou misi a předkládá hluboké filosofické poselství o cestě za hledáním naděje (nejen) uprostřed nedotčené přírody.
krátká ukázka:
Ohlédnu-li se zpět, vidím jasně, že moji osobní filozofii během prvních dvaceti let postupně formovaly rodina, škola, prožitky z války, velmi působivá kázání v kostele, ale také knihy, jež jsem četla, a čas, který jsem strávila venku v přírodě. V neposlední řadě i zvířata, která s námi bydlela v domě. Teď mě ovšem Kenya Castle unášel do nového světa, kde mě bude učit skutečný život, projevující se svou úžasnou a občas tragickou a překvapivou vrtkavostí. Mohla jsem se do tohoto světa vrhnout beze strachu, neboť jsem byla díky své rodině a škole vybavena pevnými morálními hodnotami a nezávislou, svobodně uvažující myslí. Za celou plavbu jsme kotvili jen ve čtyřech přístavech: na Kanárských ostrovech, v Kapském Městě, Durbanu a Beiře. Vystoupit na pevnou zem v těchto přístavech mělo nádech romantiky. Do té doby jsem se nedostala dál než do ponurého, válkou rozervaného Německa. Vzpomínám na teplý vzduch tropických nocí, mnohobarevná tržiště, tmavé tváře lidí a jejich oblečení v zářivých barvách. A ty vůně!
o autorce:
Britská antropoložka, bioložka a ekoložka Jane Goodallová (* 1934) se o zvířata zajímala už v dětství. Proslula tím, že v africkém pralese v Gombe studovala život a chování šimpanzů ve volné přírodě. Jejich výzkumu a ochraně přírody se věnuje celý život a patří mezi největší odborníky na chování primátů. V roce 1977 založila Institut Jane Goodallové (The Jane Goodall Institute), jehož cílem je výzkum, vzdělávání a ochrana divoké přírody. Časopis Time ji zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Je autorkou řady knih a studií, o jejím pozoruhodném životě vznikají filmy i dokumenty.
Knihu zakoupíte v e-shopu Nakladatelství KAZDA.
Annette Leppleová: ZAHRADA BEZ ZALÉVÁNÍ (novinka)
Zahrada bez zalévání -
Chytré zahradničení se 44 rostlinami, které dobře snášejí sucho -
Autor: Annette Leppleová
Originální název: Mach’s nachhaltig – Garten ohne giessen: Mit 44 trockenheitstoleranten Pflanzen clever gärtnern
Překlad: Jana Čeřenová
ISBN: 978-80-7670-070-3
Vydalo Nakladatelství KAZDA v únoru 2022
Na zahradě se toho nenajde mnoho, co by bylo ještě nudnější a neekologičtější než udržovaný anglický trávník, důsledně zbavený mechu a plevele. Zavlažováním, hnojením, vertikutací a kropením strávíme několik hodin, a to vše jenom proto, abychom následně mohli obdivovat pustou, jednolitou zelenou a neživou plochu. Hnojiva a herbicidy skončí ve spodních vodách, kvílení sekačky drásá nervy. (…) Myslet na něco jako udržitelnost je pro vyznavače trávníků poměrně nemožné. Existují nějaké jiné možnosti? Ovšemže ano – a nejsou vůbec náročné, navíc jsou krásné a plné života.
Tento citát z knihy zahradní designérky, fotografky a novinářky Annette Leppleové výstižně formuluje ústřední myšlenku díla. A musím říct, že mi byl hned na první přečtení velice blízký. Ano, i já velice dobře znám lopotný boj s obtížným terénem, v němž je mi sekačka spíš nepřítelem než spojencem. A proč to všechno? Kvůli zničení přirozeného průběhu vegetace…
Miluju pohled na harmonickou krajinu - pestrou, elegantní ve své mnohotvarosti. Jestli se něco příčí mé představě skutečné zahrady, pak jsou to načančané, přepečované areály s buxusy a tújemi zaříznutými na milimetr přesně – a samozřejmě s trávníkem tak dokola šmiknutým, že by se na něm dalo puttovat – kdyby ovšem majitel dovolil golfistům na to umělecké dílo vůbec vstoupit.
Annette Leppleová nabízí alternativu: téměř padesátku odolných trvalek, keřů, popínavých či květináčových rostlin užitečných i pro „nájemníky“ ze světa drobné fauny. Inspirací mohou být chytré projekty jako tzv. dešťová zahrada nebo zazelenění zdí. Cílem je kousek živé země, které sucho nevadí, a nezničí ji ani choroby rostlin či tzv. škůdci.
Čtenář se rovněž dozví mnoho zajímavého o koloběhu v přírodě, o péči o
půdu, o zahradničení uzpůsobeném stanovišti a šetrném ke zdrojům.
O autorce:
Annette Leppleová vystudovala zahradní design v Londýně a proslavila se jako fotografka, novinářka a autorka. Žije ve Švýcarsku a Francii, kde vytváří kouzelné zahrady v náročných klimatických podmínkách. Udržitelné a příjemné zahradničení je pro ni hlavním zájmem.
Knihu zakoupíte v e-shopu Nakladatelství KAZDA.
Anne Flecková: ENERGIE! (novinka)
ENERGIE!
Zdravá cesta z labyrintu únavy -
autor: Anne Flecková -
originální název: Energy! - Der gesunde Weg aus dem Müdigkeitslabyrinth
ISBN: 978-80-7670-074-1
počet stran: 432
vydává Nakladatelství KAZDA v březnu 2022.
Snad každý z nás má v okruhu přátel, známých či rodinných příslušníků nějakou tu esoterickou a/nebo „energetickou“ bytost, která poplácává, respektive objímá kdejaký zajímavý šutr či strom. A neustále vypráví cosi o rozmluvách s universem, a taky o energiích proudících vesmírem tam a zase zpátky (úplně jako hobiti). Nezaujatému pozorovateli ryze racionální a pragmatické nátury může takové chování připadat poněkud bizarní (mírně řečeno). Jistě, madam Blavatská by měla z takového spektáklu radost, ovšem zjednodušení nebo dokonce zesměšnění této spletité problematiky by rozhodně nebylo na místě. Problém je, že se tento fenomén stal v naší době zprofanovanou záležitostí, což je ovšem malér naší doby a nikoli energií.
Na celý komplex je totiž možno nahlížet i přísně vědecky, jako to činí uznávaná kapacita v oboru preventivní a nutriční medicíny Anne Flecková, autorka knihy Energie! Zdravá cesta z labyrintu únavy. Nabízí celou řadu postřehů a rad: jak posílit imunitu (nesmírně aktuální téma!), léčit záněty, detoxikovat organismus, uzdravit střeva, chytře jíst a odhalit potravinovou intoleranci.
O radost z plnohodnotného života nás totiž mohou připravovat neodhalená autoimunitní onemocnění, alergie, záněty, špatně fungující zažívání nebo třeba toxiny. Proto nás Anne Flecková inspiruje, ať se proměníme v jakéhosi zdravotního Sherlocka Holmese, popadneme lulku, housle a lupu (obrazně řečeno) a jdeme pátrat po příčinách neutěšeného stavu.
Anne Flecková ukazuje cestu z labyrintu: díky vhodnému stravování, nastavení přiměřeného rytmu, kompenzaci nedostatku živin a posílení imunitního systému v sobě dokážeme rozproudit ztracenou energii. V knize najdeme praktické samotesty, kontrolní seznamy před návštěvou lékaře, konkrétní případy relevantních pacientů a samozřejmě také zdravé a chutné recepty.
O autorce:
Německá lékařka Anne Flecková je internistka, revmatoložka a mezinárodně uznávaná odbornice na preventivní a nutriční medicínu, je také považována za průkopnici celostní medicíny. Ve své inovativní metodě propojila poznatky z moderního výzkumu s tradičními léčebnými metodami. Svým přístupem ukazuje, jak přijít na kloub tomu, když vás něco trápí, a jak zůstat zdraví. Žije v Hamburku, kde provozuje svoji vlastní praxi. Další informace najdete na www.docfleck.com.
Krátká ukázka:
Pokud nedokážeme tolerovat některé potraviny, jako je lepek, a přesto je často konzumujeme, poškozujeme si střevní sliznici, která se stává potenciálně propustnou. Částice potravy z kávy s mlékem nebo z chleba, který jste měli k snídani, se poté dostanou do krve a mohou „plavat dál“ až k mozku. Mozek je ve skutečnosti dobře chráněný, takzvaná hematoencefalická bariéra funguje jako osobní strážce a propouští jen látky, které mozek potřebuje a které ho nepoškodí. Novější studie však naznačují, že pokud se propustnost střevní sliznice zvýší, zdá se, že to platí i pro hematoencefalickou bariéru (děravý mozek). V této souvislosti je potřeba připomenout: Chemická struktura některých složek mléčných bílkovin a lepku se podobá opioidům. Jsou to látky, které zmírňují bolest a navozují příjemné pocity. Známými a silnými opioidy jsou morn a heroin. Podobným způsobem jsou vystavěny také endorfiny, tělu vlastní, přirozené, štěstí a spokojenost navozující hormony. Jak v našich střevech, tak v našem mozku se nacházejí citlivé opioidní receptory, na které se endorfiny a také částice mléčných bílkovin a lepku maskované jako opioidy ukotví a navodí nám příjemný pocit. Cokoli, díky čemu se cítíme dobře, proto může být návykové: sport, sex, drogy a cukr. Z tohoto důvodu a kvůli síle zvyku budete mít obrovskou chuť na chléb se sýrem. Ale nejen návyky, ale i samotná jídla nad námi mají určitou moc. Skutečnost, že je lze bohužel také počítat mezi zloděje energie, se často podceňuje právě kvůli okamžikům „šťastného opojení“. Kasomorfiny, tedy částice z těžko stravitelné mléčné bílkoviny (kasein), jsou enormně problematické. Podle studií potenciálně způsobují obtíže, jako je únava a často i migréna. Kasein navíc dráždí jednotky imunitního systému, což je proces, o němž se ví, že vás unaví.
Knihu zakoupíte v e-shopu Nakladatelství KAZDA.
Eva Stanglerová, Sebastian Hopfenmüller: JAK ZACHRÁNIT VČELY (novinka)
JAK ZACHRÁNIT VČELY -
Balkonové, terasové a zahradní projekty na podporu divokých včel -
Autoři: Eva Stanglerová, Sebastian Hopfenmüller -
Překlad: Jana Čeřenová -
ISBN: 978-80-7670-069-7
Vydalo Nakladatelství KAZDA v lednu 2021
Albert Einstein byl pověstný nejen originálními názory a stejně originálním účesem, ale především vědeckými objevy a také rétorikou. Včetně znepokojivé předpovědi, že vyhynou-li včely, bude je lidstvo do čtyř let následovat.
V médiích se občas objevují zprávy (prosadí-li se v záplavě jiných katastrofických vizí), že včely vymírají. Mám několik kamarádů včelařů, a tak s nimi o této problematice sem tam zapředu hovor. „Domácí“ včelaření má svá úskalí, ovšem zatím vždy našli způsob, jak včelstva obnovit i po složitých obdobích, kdy to s nimi vypadalo fakt zle.
Něco jiné jsou však včely divoké (čili žijící ve volné přírodě). A právě těch se obavy přírodovědců týkají především. Ač si to možná neuvědomujeme, tvoří tito drobní hmyzáci nezastupitelnou součást ekosystému jako nejdůležitější opylovači. Ač to možná zní zvláštně, potřebují naši ochranu.
Knížka Jak zachránit včely představuje celou řadu podnětných nápadů, co můžeme udělat pro včely ve svém okolí. Každá původní rostlina a jakýkoliv původní hmyz napomáhají k zachování přirozeného biotopu. A tak každý, kdo má chuť zapojit se do pomoci včelám, může začít třeba jen tím, že na zahradě či na balkóně vysadí vhodné rostliny anebo též pořídí hnízdní pomůcky (pokud se tedy nebojí žihadélek).
Čtenář se také dozví řadu včelích zajímavostí, jako např. kdo jsou jejich hlavní protivníci (kromě člověka) nebo o „kukaččích včelách“, které svá vajíčka ukrývají do hnízd jiných druhů.
autoři:
Sebastian Hopfenmüller po studiu geoekologie proměnil svou vášeň pro divoké včely v kariéru. Podílí se na projektu "BienABest" na univerzitě v Ulmu a pracuje pro soukromou nadaci na ochranu přírody Kulturlandschaft Günztal.
Eva Stanglerová přišla do styku s divokými včelami během studia biologie. V rámci doktorátu se zabývala samotářskými včelami a vosami. Dnes, jako odbornice na ochranu přírody, má včely stále na paměti.
Knihu zakoupíte v e-shopu Nakladatelství KAZDA.
Kurt Kotrschal: VLK - PES - ČLOVĚK (novinka)
VLK - PES - ČLOVĚK -
Příběh tisíciletého vztahu -
autor: Kurt Kotrschal -
překlad: Lenka Pučalíková
originální název: Wolf – Hund – Mensch: Die Geschichte einer jahrtausendealten Beziehung
ISBN (EAN): 978-80-7670-030-7
vydalo Nakladatelství KAZDA v říjnu 2021
Haf, haf...
Když jsem usedl k napsání tohoto medailonku, došlo mi, jak kusé jsou moje znalosti ohledně domestikace psa (resp. vlka). Vložil jsem tedy toto heslo do vyhledávače a ten mi nabídl krátkou a výstižnou stať na webu příhodně nazvaném šelmy.cz. Cituji:
Vzájemné soužití lidí a psů bylo patrně zpočátku založeno na jakémsi citovém vztahu, protože pes žádný konkrétní užitek nepřinášel. Trvalo velmi dlouho, než se z vlků-psů stali skuteční pomocníci při lovu, pasení stád apod. Důkazem, že pes byl pro člověka blízkým tvorem, je nález paleolitického hrobu na území severního Izraele z doby přibližně před dvanácti tisíci lety. Kosterní pozůstatky psa a člověka zde spočívaly vedle sebe, paže člověka byla obtočena kolem krku psa a ruka spočívala na jeho rameni.
Moje zažitá představa o tom, jak pragmaticky založený pravěký lovec (a poté pastevec) ochočil vlka z čistě praktických důvodů, dostala drobné trhlinky.
Pozoruhodná publikace rakouského biologa a etologa Kurta Kotrschala přináší k tomuto tématu řadu zajímavých postřehů podložených vědeckými experimenty. Poslouží nám coby ilustrace faktu, že se vlk v podobě psa stal společníkem lidského kulturního vývoje, věrným strážcem, bojovníkem ve válce, přítelem na lovu, likvidátorem jídla spadlého ze stolu... nebo prostě a jednoduše kamarádem.
Kniha je určena především milovníkům zvířat, obzvláště domácích miláčků a pomocníků, což naznačují i autorova vlastní slova: „Je to jakýsi pokus posvítit si na vlky a psy a jejich vztah k lidem, respektive vztah lidí k nim. Opravdu porozumět vlkům a našim vzájemným vztahům s vlky a psy a chtít je v úplnosti vysvětlit – to by bylo příliš troufalé,“
Čivava, jorkšír, mopslík, kokršpaněl, chrt, ohař, mastif, malamut, papillon... malí velcí, přítulní, divocí...
Všichni jsou potomky vlka a mají v sobě zakódovanou přirozenost divoké šelmy...
Haf, haf...
Oficiální anotace:
Ve společnosti zvířat,
obzvlášť však vlků a psů, se z nás stali moderní lidé. To je třeba mít na
paměti, chceme-li porozumět sami sobě. Systém vlk–člověk–pes představuje jakýsi
prastarý komplexní vztah, jenž je dynamicky utvářen a proměňován prostorem,
časem a kulturami v koexistenci i nepřátelství, v lásce i nenávisti, blízkosti
i odstupu. V jistém smyslu byl tento vztah vždy také osudově svázaným
společenstvím. Etolog Kurt Kotrschal nám
v knize Vlk – pes – člověk pomáhá chápat pradávné zaujetí vlkem a
učí nás, jak přistupovat k věrnému společníkovi – psovi.
O autorovi:
Kurt Kotrschal (* 1953) je emeritní profesor biologie na Vídeňské univerzitě. Celý svůj profesní život pozoruje zvířata (havrany, vlky, opice, psy) a dlouhodobě zkoumá jejich chování. V roce 2008 spoluzaložil nedaleko Vídně Wolf Science Centre (WSC). V tomto unikátním zařízení se svými kolegy sleduje, jak se domestikovaní psi liší sociálně a mentálně od svých divokých předků – vlků. Aby bylo možné je srovnávat, přistupují tu k oběma druhům stejným způsobem – díky tomu je Wolf Science Centre celosvětově jedinečné. Centrum je možné navštívit, ocitnout se dokonce i v bezprostřední blízkosti vlků a dozvědět se o jejich životě víc.
Knihu zakoupíte v e-shopu Nakladatelství KAZDA.
Marc Hamer: OD SEMÍNKA V PRACH (novinka)
Od semínka v prach -
O životě, přírodě a jedné zahradě • autor: Marc Hamer • překlad: Vojtěch Ettler
originální název: Seed to Dust • 304 stran • ISBN (EAN): 978-80-7670-054-3
v listopadu 2021 vydalo Nakladatelství KAZDA
Dovedete si vůbec představit zprofanovanější, profláklejší klišé, než je tato pompézní věta?
Život v souladu s přírodou... Hm.
A co to vlastně znamená? V dnešní divoké době se tento fenomén stává čím dál zajímavějším. Přijedete k pumpě a zjistíte, že AdBlue, které včera stálo pár korun, dneska stojí několikanásobek (pokud tedy vůbec je). Sednete k internetu a tam vás poinformují, že metanové emise hrozí zničit planetární ekosystém. A tudíž bude nutno (mimo jiné) zásadně omezit chov skotu. Oops, sbohem, biftečky. A pak už stačí jenom nějaká krátká reportáž o kácení pralesů v Amazonii nebo kde... Business must go on...
Čili život v souladu s přírodou? Jak na to, proboha?
Marc Hamer ve své ojedinělé knize neotevírá „velká“ témata. Místo toho nás měsíc po měsíci provádí svými zážitky z práce v zahradě i mimo ni, která ho stimuluje k rozjímání nad vlastní minulostí i budoucností. Ale také nad tím, jak moc se moderní civilizace vzdálila svému původnímu smyslu.
A tak zkusme na chvíli odhlédnout od bláznivé reality našich dní a představme si nádhernou rozlehlou zahradu (nebo třeba i tu naši malou). Zabořme ruce do země... a začnou se dít věci. Musím přiznat, že autorově filosofii docela rozumím, neboť se sám hrabu v zemi a snažím se z ní vykouzlit plody k výrobě lahodných nápojů. Skoro dvacet let amatérského mikro-vinaření mě naučilo pokoře vůči přírodnímu řádu – včetně respektování faktu, že přírodě prostě neporučíme. A pokud se o to snažíme, výsledky bývají tristní. Nicméně – jak správně často konstatuje Václav Cílek – příroda si nakonec zase pěkně bere zpět, co jsme jí vzali.
Takže tedy: život v souladu s přírodou...
Oficiální anotace:
Od semínka v prach je vlastně jakýmsi manifestem zahradnického zenu a povzbudivou rozpravou o životě v souladu s přírodou. Z autorova mírumilovného a meditativního vyprávění se dozvíme o zahradnickém folklóru a moudrosti, radosti z práce vykonané vlastníma rukama, jeho cestě od osamělého bezdomovectví k rodinné spokojenosti i o koloběhu růstu a rozkladu, podle něhož se řídí nejen život v zahradě, ale i ten náš.
O autorovi:
Marc Hamer se narodil a vyrůstal na severu Anglie, odkud se později přesunul do Walesu. Po dvouletém období bez střechy nad hlavou a následné práci na železnici studoval výtvarné umění v Manchesteru a Stoke-on-Trentu. Jeho předchozí kniha How to Catch a Mole And Find Yourself in Nature (Jak chytit krtka – a najít v přírodě sám sebe) byla navržena na ocenění Wainwright Prize.
Ukázka z knihy k prolistování online zde.
knihu zakoupíte v e-shopu Nakladatelství KAZDAM. A. Svobodová: POMSTA (novinka)
POMSTA
autor: Monika Alžběta Svobodová
ISBN: 978-80-7229-844-0
184 stran
v říjnu 2021 vydalo Nakladatelství Petrklíč
Taky
se vám často stává, když procházíte uličkami starobylého města, usedáte
v kostelní lavici nebo procházíte po kamenných rozvalinách už jen
naznačujících kdysi výstavný hrad, že přemýšlíte o tom, kdo těmi uličkami
procházel pár set let před vámi, usedal ve stejné lavici a usínal mezi zdmi
toho nedobytného hradu? Kam šel, na co myslel a o čem snil?
Pokud jste tenhle typ nenapravitelného romantika, či spíše romantičky, pak je historická romance Pomsta knihou přesně pro vás.
Nalézt knihu, která bude pojednávat o husitských bitvách nebo o postavení vyznavačů utrakvismu v katolické Evropě není tak těžké. Ale knih, které líčí běžný život v českém království druhé poloviny patnáctého století, není zase tolik.
A těch, které byste nejraději zhltli na jeden zátah, už vůbec ne.
Vyprávění
o hlavní hrdince Anně z Vraného začíná roku 1462 tak nějak podobně jako
kterýkoli jiný milostný román, ale přeslazený dojáček nečekejte. A to i přesto,
že hlavní linií je milostná zápletka. Děj se rozvine v neotřepaný příběh. V knize
naleznete obrazy života na panství střední šlechty, ale i napínavé momenty, kdy
s hrdiny budete dýchat - a poslední výdech vypustíte až s poslední větou.
O autorce:
Autorka Monika Alžběta Svobodová se narodila r. 1982 v Kutné Hoře, asi právě proto děj svého románu Pomsta zacílila právě do těchto míst.
Už na gymnáziu si zamilovala literaturu, a tak vznikaly první básně a povídky.
Jak život šel, od knih jí to pracovně zaválo do velkého korporátu. Až na mateřské s dětmi se ke svému koníčku vrátila. A i když se třemi malými dětmi příliš času není, vznikají první pohádky a romány pro ženy.
V roce 2021 vyšla v nakladatelství Rubico pohádková kniha Jak je to doopravdy s počasím (link) a na podzim téhož roku historická romance Pomsta (link), nakladatelství Petrklíč.
Na příští rok je v edičním plánu nakladatelství Rubico zařazeno pokračování pohádkové knihy pro děti, téma zatím nebudeme prozrazovat. Nakladatelství Triton vydá dvě mini pohádky Jak se chtěl modřín stát vánočním stromkem a Jak se dal kapřík Karlík na modlení. Ostatní romány a pohádky zatím netrpělivě čekají v šuplíku.
Knížku zakoupíte v e-shopu KOSMAS
Online kongres DĚTSKÁ KNIHA 2021 (22. - 24. listopadu)
Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla.
John Ruskin
Knihy jsou laskavým a bezpečným prostorem, ve kterém děti mohou prožívat své emoce, zklamání, naděje i vítězství. Mají v nich nenahraditelného průvodce nesoucího stopu tisíců let lidské cesty a poznání, jež jim nabízí v tom nejkouzelnějším balení. Pojďme to dopřát i našim dětem a žákům a podpořme je na pouti životem!
Místo poučování dobrodružství, místo mentorování pohádky, místo direktivního zakazování samostatné poučení. Studnice moudra a zábavy, která nám dá do života dar víry v dobro a spravedlnost, důvěru v překonání překážek a zla.
Vztah ke knihám se tvoří již od malička a může určovat to, jaký vztah později máme ke vzdělávání, jak se nám bude dařit překonávat životní obtíže, nebo v jaké budeme duševní kondici.
Abychom se pozastavili nad bohatstvím a možnostmi, které nám knihy poskytují, vytvořili jsme s osmi odbornicemi první online kongres Dětská kniha, díky kterému chceme rozproudit zajímavá témata souvislá s dětskou knihou.
• Objasníme si, jak pomáhají knihy s jazykovým rozvojem dětí a informační gramotností.
• Popovídáme si o tom, jaké jsou benefity dětské knihy a co může dnešním dětem nabídnout.
• Probereme tradiční pohádkové postavy v historii a folkloru.
• Podíváme se na archetypy hrdinů.
• Prodiskutujeme téma digitální higieny.
• Inspirujeme se, jak používat a vybírat cizojazyčné knihy pro malé děti.
• Osvětlíme problematiku emočního rozvoje u dětí a jak ho podpořit pomocí knih.
• Jako bonus proběhne rozhovor s knihovnicí a knižní bloggerkou z projektu Bichliččin blog o trendech v dětské knize a video na téma: Jak pomocí knih pracovat s obtížnými tématy.
Online kongres Dětská kniha 2021 se koná 22. - 24. listopadu. Registrace zdarma zde.
Kongres moderuje spisovatelka a pedagožka Ludmila Bakonyi Selingerová, autorka šesti knih pro děti, zakladatelka souboru Divadlo Pampeliška, ve kterém hraje a píše scénáře, a lektorka programů na rozvoj čtenářské gramotnosti. S její tvorbou se můžete pravidelně setkat v časopisech sluníčko, dráček a raketa. Na webu www.pohadkovalida.cz tvoří zajímavé přednášky, relaxační audiopohádky, knižní recenze a zajímavé články na téma knih a pedagogiky.
Ludmila Bakonyi Selingerová
Dave Goulson: NÁVRAT ČMELÁKŮ (novinka)
Návrat čmeláků -
O životě, poslání a
nezbytnosti čmeláků -
autor: Dave Goulson -
originální název: A Sting in the Tale
překlad: Lenka Adamcová
288 stran
ISBN: 978-80-7670-044-4
Vydalo Nakladatelství KAZDA v říjnu 2021
Člověk si tak jako v klidu leží v trávě, uprostřed rozkvetlé letní louky, všude ticho, klid a mír... A najednou hukot, jako kdyby přistávala vesmírná loď. Načež mu těsně kolem hlavy prosviští macatý hmyzák.
Nejeden z nás se v takové chvíli lekne, ovšem čmelák si bizarních dvounohých savců zpravidla vůbec nevšímá. A cílevědomě si letí za svým: za voňavým květem plným životadárného nektaru.
Když jsem se před časem dověděl, kterak si manžel mé kolegyně na zahradě postavil čmelín, příliš jsem jeho počínání nechápal. Včelín? Ano, tomu rozumím. Ale čmelín? Vždyť z toho nikdy „nekápne“ ani slza medu...
Po přečtení tiskové zprávy ke knize Návrat čmeláků jsem to pochopil...
Dave Goulson začal pozorovat čmeláky nejen proto, že jsou to důležití opylovači, ale především díky jejich zajímavému a tajuplnému chování. Ač se na to první pohled možná nezdá, tito blanokřídlí tvorové dokážou být fascinující a neodolatelní. A navíc (jako mnozí jiní příslušníci fauny) naléhavě potřebují pomoc. Autor knihy je Angličan, takže jedním z klíčových momentů příběhu je vášnivé úsilí o navrácení čmeláka pruhovaného, který ve Velké Británii vyhynul. Mimochodem: čmeláci jsou zákonem chráněni i v České republice.
„Ochrana čmeláků je něco, čemu se může věnovat kdokoli,“ konstatuje Dave Goulson. „Jediný keřík levandule na terase nebo v okenním truhlíku přiláká a nakrmí čmeláky i v centru města. Každý, kdo má zahradu, může ohromně pomoct – vysadit nějaký kostival, hadinec, náprstníky, pažitku pobřežní, orlíčky atd. a výsledky budou viditelné téměř okamžitě. Pokud máte to štěstí a jste farmáři nebo politici, strážci přírodní rezervace nebo členové městské rady, můžete změnit svět. Nejde jen o čmeláky, ale o vytváření prostředí pro budoucnost, kde nebudou chybět květiny, včely, čmeláci, motýli, ptáci a zdravé plodiny ke konzumaci – prostředí, z něhož by se mohly těšit naše děti.“
Knížka určitě potěší všechny milovníky přírody, zejména těch drobných pišišvorů, kteří jsou navzdory svému obskurnímu fyzickému formátu nezastupitelnou součástí ekosystému. Ostatně, Albert Einstein předpověděl, že vyhynou-li včely, do čtyř let je bude následovat i lidstvo.
Oficiální anotace:
Dave Goulson v knize Návrat čmeláků se zaujetím popisuje, jak na životní podmínky těchto důležitých opylovačů působí měnící se příroda, jaký vliv na jejich život měly historické události, jak do světa čmeláků zasahujeme my a jak je můžeme chránit. Díky autorovu hlubokému vhledu a nadšení se na čmeláky začnete dívat úplně jinak. Příběhy o životě a důležitosti čmeláků vám pomůžou pochopit, proč záchrana jednoho čmeláka může zachránit i celý svět.
O autorovi:
Dave Goulson (* 1965) vystudoval biologii na Oxfordské univerzitě a v současnosti působí jako profesor biologických věd na univerzitě v Sussexu. Vydal více než 190 vědeckých článků o čmelácích, včelách, motýlech a dalších druzích hmyzu. V roce 2006 založil Bumblebee Conservation Trust (Společnost na ochranu čmeláků), která svou průlomovou ochranářskou prací získala Heritage Lottery Award za nejlepší projekt v oblasti životního prostředí. V roce 2010 získal Dave Goulson ocenění Sociální inovátor roku udělované institucí Biology and Biotechnology Research Council. Rovněž je autorem další velmi úspěšné knihy o přírodním zahradničení Divočina v zahradě.
Knihu zakoupíte v e-shopu Nakladatelství KAZDA.
Denisa Kimlová: TAJEMSTVÍ PLANETY DOR (novinka)
TAJEMSTVÍ PLANETY DOR
autorka: Denisa Kimlová
ilustrace: Taťána Morová
ISBN: 978-80-88349-26-6
128 stran
vydalo Nakladatelství Cattacan v říjnu 2021
Že jste o žádné planetě DOR nikdy neslyšeli?
To je docela dobře možné. Ani já ne. Ale podle všeho je to pořádně vypráskaná planeta. Soudě alespoň z příběhu, jehož autorkou je Denisa Kimlová, moderátorka Rádia Junior. A protože se jedná o sci-fi pro děti, nemohla si knížka pro svůj křest vybrat jiné prostředí než pražské planetárium.
Hlavním hrdinou je Prokop, skoro normální jedenáctiletý kluk, který má nejlepšího kámoše Sama a trochu divné, ale moc fajn rodiče. I když je nadaný a má svůj „radar“, jak říká máma, není zrovna hvězdou školy.
Jenomže potom přijdou jeho dvanácté narozeniny a začnou se dít věci.
Nic není, jak si myslel, a protivný spolužák bude brzy tou nejmenší překážkou, kterou musí překonat. Dozví se překvapivé věci o svém původu, kromě mámy a táty najednou získá ještě záhadné „sobotní rodiče“, pozoruhodného bráchu a trochu praštěnou sestru, na níž může kamarád Sam nechat oči.
No, a jak asi tušíte, Prokopův příběh se nebude odehrávat jenom na Zemi. Během vesmírného tripu zjistí mladý hvězdoplavec, čeho všeho může dosáhnout, když uvěří svým schopnostem a svému "radaru".
Knížku Tajemství planety DOR pokřtila skupina kmotrů v čele se zpěvákem Vlastou Horváthem a hercem Zbigniewem Kalinou, který propůjčil svůj výjimečný hlasový projev "planetární" audioknize.
Výraznou součástí díla jsou ilustrace Taťány Morové v neotřelém komiksovém duchu. Díky nim získává vesmírná jízda pěkně peprné koření.
A tak nevíte-li, jakým vánočním dárkem potěšit své ratolesti, zkuste je poslat na planetu DOR. Určitě se tam nebudou nudit.
Knihu zakoupíte ve všech dobrých knihkupectvích a e-shopech, například v KOSMASu.
Peter Wohlleben: NEŽ STROMŮM DOJDE DECH (novinka)
Než stromům dojde dech
Autor: Peter Wohlleben
Originální název: Der lange Atem der Bäume
Překlad: Dagmar Heeg
Počet stran: 256
Vazba: Pevná s přebalem
ISBN: 978-80-7670-050-5
Oficiální datum vydání: 27. 10. 2021
Vydalo Nakladatelství KAZDA
Stromy se bez lidí obejdou.
Lidstvo bez stromů nikoli. A nejen lidstvo, nýbrž život jako takový.
Stromy jsou cosi jako plíce naší planety. V důsledku klimatických změn vyvolaných civilizačními vlivy však čelíme riziku fatálního (a v podstatě nevratného) kolapsu ekosystému.
I kdyby k němu došlo, stromy by se za každých okolností dokázaly vrátit. Dříve či později, ale určitě.
Období sucha. Ničivé požáry. Rozsáhlé polomy. Hospodářské využití či přímo likvidace lesních společenství. Nic z toho nedokáže stromům zabránit, aby znovu vyrostly. Jejich efektivní sociální komunity jsou většinou schopny adaptace téměř na cokoli. A nejen to: stromy pomáhají odstranit skleníkové plyny z atmosféry lépe než sebemodernější technika. Navíc silně ochlazují mikroklima a výrazně zvyšují množství dešťových srážek.
Kniha Než stromům dojde dech je vyznáním lásky stromům. A současně výzvou, abychom ve vlastním zájmu konečně začali chránit přírodu a pečovat o její nekonečnou mnohotvárnost.
„Při našem společném čtení o lese vám ukážu, jak můžete stromům při učení přihlížet, proč když buky či duby v létě shodí listí, nemusí si tím zákonitě zadělat na problémy, a podle čeho můžete poznat stromy, které vsadily na špatnou strategii,“ říká autor knihy Peter Wohlleben.
Krátká ukázka:
Návrat lesů může být velice napínavý a my se můžeme na vlastní oči stát svědky toho, že příroda znamená změnu! Čím více oddalujeme kyvadlo od ideálního stavu, tím prudčeji kmitne zpět, když ho znovu pustíme z rukou, tedy když si bude moct příroda dělat, co se jí zachce. A kde je hodně pohybu, tam jsou změny vidět obzvlášť zřetelně. Pole, které je během pár let pokryté mladými stromky, mladý les, jehož osiky a břízy během jednoho až dvou let poporostou o jeden metr do výšky – to všechno můžete pozorovat při svých procházkách přírodou. Momentálně je nejmarkantnější kolaps přírodě vzdálených plantáží. Pokud tam nikdo nic nepodniká, promění se tamní zelená poušť v zelenou divočinu – a právě zde dochází rok od roku k největším změnám. Nejprve se ze smrků a borovic začnou sypat jehlice a všechno se promění v hnědou pustinu. Nejpozději do roka se celá půda pokryje travinami, bylinami a tisíci maličkých semenáčků. Když uplyne další rok, vyčnívá už spousta listnatých stromečků nad ostatní rostliny a začíná na půdu vrhat stín. O pět až deset let později celou plochu pokrývá mlazina. Traviny, byliny a keře postupně mizí, protože je tu pro ně přílišné temno. Mezi břízy a osiky se sem tam vetřely duby, buky a javory a snaží se dohnat dřeviny, které se sem dostaly před nimi, postupně je přerostou a za několik desítek let samy úplně převezmou kormidlo.
Oficiální anotace:
Ve strhující a zároveň kritické knize Než stromům dojde dech Peter Wohlleben přímo navazuje na svůj bestseller Tajný život stromů (KAZDA 2016). Na jedné straně líčí nejnovější poznatky o životě stromů a o jejich schopnosti učit se a reagovat na klimatické změny. Zároveň neopomíjí ani omezenost některých ekonomických a politických subjektů, které mnohdy stromy vysazují jen kvůli těžbě dřeva či vytváření pozitivního mediálního obrazu, a přírodu tím vykořisťují. Jenže intenzivně obhospodařované smrkové plantáže přehřátí planety určitě nezabrání. Kniha je vyznáním lásky stromům a současně výzvou, abychom ve vlastním zájmu konečně začali chránit přírodu a pečovat o její nekonečnou mnohotvárnost. Stromy se totiž bez lidí obejdou, ale lidé bez stromů ne.
Peter Wohlleben (* 1964) se již od dětství chtěl stát ochráncem přírody. Studoval lesnictví a přes dvacet let pracoval jako úředník zemské lesní správy. Vede Lesní akademii v německém regionu Eifel a usiluje o návrat pralesů do různých oblastí světa. Často vystupuje v televizních pořadech, pořádá přednášky a semináře a píše knihy na témata týkající se lesa a ochrany přírody. Svými bestsellery Tajný život stromů, Citový život zvířat, Moudrost lesa, Slyšíš, jak mluví stromy, Přírodě na stopě a dalšími nadchl čtenáře po celém světě. V Německu vydává časopis Wohllebenův svět. V roce 2019 mu byla za citlivé a nekonvenční zprostředkovávání vědeckých poznatků udělena Bavorská státní medaile za zásluhy při ochraně životního prostředí.
Knihu můžete zakoupit v e-shopu Nakladatelství KAZDA.
Vladimír Socha: DINOSAUŘI – rekordy a zajímavosti (novinka)
DINOSAUŘI - rekordy a zajímavosti
Autor: Vladimír Socha
Ilustrace: Vladimír Rimbala
Počet stran: 184
ISBN (EAN): 978-80-7670-033-8
Vyšlo 15. září 2021 v Nakladatelství KAZDA
Snad každý z nás někdy viděl film Karla Zemana Cesta do pravěku. Tato nádherná klasika právem patří do zlatého fondu české kinematografie, byť dnešní tvůrci se musí pousmát nad tím, jakým způsobem a v jakých podmínkách Zeman vytvořil svou iluzi dávnověku. Když jsem film viděl poprvé jako malé dítko (kdysi dávno v biografu), byl jsem z toho úplně u vytržení.
Dinosauři... Úplně jako živí (teda skoro).
A úplně stejně (jako živí) na Vás dinosauři čekají v nové knížce Vladimíra Sochy, která mapuje tyto obry z hlediska nejrůznějších rekordů spojených s jejich existencí. Jak velký byl největší dinosaurus v porovnání s autobusem? Kolikrát objemnější bylo největší dinosauří vejce v porovnání se slepičím? Jak rychle běhali dinosauří „sprinteři“? Kolika let se dinosauři dožívali? Kteří dinosauři dokázali přibrat na váze až 55 kilogramů za jediný den? Rekordně velká nebo malá jsou také dosud objevená a popsaná dinosauří fosilní vajíčka nebo otisky stop.
To vše a mnoho dalšího o extrémech světa dinosaurů vám tato publikace poskytne vůbec poprvé v takto souhrnném balení. Kniha je primárně určena pro děti od 10 let, ale spoustu zajímavostí v ní najdou i dospělí čtenáři.
„Dnes už známe i barvu opeření a texturu kůže některých dinosaurů, základní tvar a velikost jejich vnitřních orgánů, přibližnou délku života a tempo jejich růstu, rychlost metabolismu i pravděpodobnou tělesnou teplotu a spoustu dalších úžasných podrobností, nad kterými by paleontologům minulých generací doslova zůstával rozum stát. V současnosti je popsáno hodně přes tisíc druhů tzv. neptačích dinosaurů, a není tedy od věci vytvořit jakousi jejich knihu rekordů. Začtěte se do ní – zjistíte, že svět dinosaurů byl ještě více fascinující, než jste si dosud možná mysleli,“ říká autor knihy Vladimír Socha.
Unikátní publikaci doplňují originální a anatomicky přesné ilustrace výtvarníka a ilustrátora pravěku Vladimíra Rimbaly, které představují dinosauří rekordmany jako žádná jiná kniha, která kdy byla v České republice vydána.
Krátká ukázka:
Ačkoliv nejstarší dnes známé kosterní fosilie dinosaurů jsou staré asi 233,23(±0,73) milionu let, je takřka jisté, že tato vývojová skupina vznikla už přinejmenším o 10 milionů let dříve. Svědčí o tom fosilní otisky stop, které se datují do doby asi před 247 až 242 miliony let a pravděpodobně patřily dinosauromorfům, velmi blízkým příbuzným „pravých“ dinosaurů.
***
Zatímco všechny nejstarší potvrzené dinosauří kosterní fosilie pocházejí z Jižní Ameriky (Brazílie a Argentina), možná nejstarší známý dinosaurus byl objeven ve východní Africe. Je jím rod Nyasasaurus, formálně popsaný z tanzanského souvrství Manda v roce 2013. Kostra bohužel není dostatečně dobře dochovaná a kompletní, proto není jisté, zda už se jednalo o skutečného dinosaura.
O autorovi:
Vladimír Socha (* 1. 1. 1982) – publicista, pedagog, autor populárně naučné literatury a
popularizátor paleontologie i přírodních věd jako takových. Je autorem mnoha knih o
dinosaurech, pravěku a astronomii a pravidelně přispívá do několika
populárně-naučných magazínů a blogů. Jeho webová stránka
Dinosaurusblog.com byla roku 2017 nominována na cenu Magnesia Litera a
jedna z jeho knih v roce 2016 na cenu Zlatá stuha. Od roku 2013 působí jako odborný
pracovník Hvězdárny a Planetária v Hradci Králové. V knize DINOSAUŘI
– rekordy a zajímavosti uplatnil svoji zálibu v rekordních
statistikách všeho druhu a seznamuje čtenáře s mnoha NEJ ze světa
dinosaurů. V Nakladatelství KAZDA vyšla také jeho další kniha o
dinosaurech – Pravěcí vládci Evropy.
Knihu můžete zakoupit v e-shopu Nakladatelství KAZDA.
Felix Weiβ: PTÁCI (novinka)
PTÁCI
Rozpoznejte snadno 100
druhů ptáků
Autor: Felix Weiβ
Originální název: Einfach Vögel
Překlad: Monika Řezníčková
Ilustrace: Paschalis Dougalis
Fotografie: Holger Haas, Frank Hecker, Felix Weiß
Počet stran: 128
ISBN (EAN): 978-80-7670-046-8
Vydává Nakladatelství KAZDA, září 2021
Ptáčků malých i velkých, strakatých i nenápadně zbarvených poletuje všude kolem nás nepočítaně. Naučili jsme se je nevnímat, ale přesto je pro nás vždycky zážitkem, můžeme-li zblízka pozorovat ukřičenou sojku, majestátně kroužící káně nebo dokonce mohutného výra nechtěně probraného z denního spánku.
Výpravná publikace německého přírodovědce Felix Weiβe je určena především dětem, ale určitě potěší i dospělé milovníky přírody, kteří při svých procházkách rádi pozorují okolité zivočišstvo - a občas si marně lámou hlavu, co že to kolem nich prosvištělo za opeřence.
Jelikož jsou ptáci neustále v pohybu (zpravidla daleko a vysoko od nás), bývá ambiciózní výzvou rozlišit drobné rozdíly, jež jsou někdy pro rozeznávání druhů podstatné. Kapesní průvodce Ptáci
nabízí přehledný a vizuálně atraktivní exkurs do světa středoevropských ptačích
druhů. Jakmile ptáka pojmenujeme a určíme jeho druh, stává se pro nás
srozumitelnějším. Můžeme se o jeho životě dozvědět víc a stane se naším známým, kterého při dalším setkání rozeznáme
rychleji.
Krátká ukázka:
V předjaří, od poloviny února do června, je v popředí hnízdění. Samečci se předhánějí ve zpěvu a díky svatebnímu šatu jsou velmi nápadně zbarvení. Pro sledování je to úžasné období, protože ze zimních stanovišť se každý týden vracejí další a další druhy. V létě, když zpěv utichá a ptáci se stahují k přepeření na chráněná místa, může krajina naopak působit jako zcela prázdná. Především výlety do lesa mohou být v červenci a srpnu pro pozorovatele ptáků zklamáním. V tomto období tvoří zajímavá místa k pozorování spíše vlhké oblasti, jezera, řeky a mořské pobřeží, kde se soustřeďuje ptačí život. V září a říjnu je již v plném proudu stěhování ptáků a prakticky všude můžete očekávat zajímavé exempláře. V zimě je opět klidněji, ale ptáci jsou v holých větvích zase lépe vidět. Doma na zahradě můžete výtečně sledovat ptáky u krmítka, a také ve vlhkých biotopech lze často spatřit velký počet druhů.
Oficiální anotace:
V knize Ptáci najdete 100 nejrozšířenějších druhů opeřenců střední Evropy, které můžete pozorovat kdekoliv. Díky tomuto výběru se začátečníci mezi pozorovateli naučí ptáky poznávat a určovat. Druhy ptáků v tomto atlasu jsou řazeny podle své příbuznosti. Podobné druhy jsou vyobrazeny na sousedních stranách. Důležité znaky pro určení druhu autor v knize popisuje pomocí krátkých vysvětlivek u vyobrazených ptáků. Odborným termínům se přitom záměrně vyhýbá, aby počátky vašeho pozorování nebyly příliš komplikované. Poznávání ptačích druhů napomáhají realistické kresby Paschalise Dougalise. Každý profil ptačího druhu obsahuje stručnou charakteristiku a informace o chování, typickém životním prostoru či stěhování, a také popis zvláštností daného druhu, protože ve světě ptáků se odehrává mnoho napínavých příběhů. Bližší lokalizace byla pro české vydání doplněna ve spolupráci s birdlife.cz. www.knihykazda.cz
O autorovi:
Felix Weiß je biolog, žije a pracuje v severoněmeckém Husumu, bráně Národního parku Šlesvicko-Holštýnsko Wattenmeer. Ptačí říše ho fascinuje již od dětství a zavádí ho do těch nejodlehlejších koutů Evropy.
O Ilustrátorovi:
Paschalis Dougalis je výtvarník a ilustrátor – specializuje se na kresby přírody a divoké zvěře. Žije a pracuje v Mnichově. Zajímá se zejména o euroasijské ptáky a savce. Ilustroval několik přírodopisných knih a jeho díla byla opakovaně oceněna.
Knihu můžete zakoupit v e-shopu Nakladatelství KAZDA.
Jiří Raichl: POMALÁ VODA (chystaná novinka)
POMALÁ VODA
autor: Jiří Raichl
ISBN: 978-80-88318-22-4
204 stran textu
vydává TOFANA na podzim 2021
Roztomile ztřeštěná atmosféra se rychle mění
v napínavé drama až thrillerového ladění. Klára s překvapením zjišťuje,
jak málo zná svou minulost. A brzy pochopí, že se ve svých vzpomínkách musí co
nejrychleji zorientovat, chce-li uniknout záludným šípům rozkacené sudby. Ještě
ke všemu se jí do cesty přimotá další zajímavý chlapík, který (možná jen
zdánlivě) nabízí pomoc. Ale jak to vlastně je? Komu může Klára věřit? A existuje
vůbec někdo takový?
Příběh je napsán svižným, čtivým stylem, v němž nechybí štiplavě sarkastický humor, ale i něžná romantika či emocionální introspekce. Zápletka se klube ve strhujícím rytmu, který v závěru graduje do velkoryse načrtnutého rozuzlení. Zase jedna knížka, od níž se neodtrhnete, dokud neotočíte poslední stránku...
Krátká ukázka:
Tadeáš chtěl objednat brut, ale já ho přemluvila na demi sec. A dobře jsem udělala.
Ne, udělala jsem úplně špatně.
Víno bylo skvostné (a s delikátně vyuzeným lososem chutnalo božsky), nicméně lezlo do hlavy děsivou rychlostí.
Ukrutnou.
„Půjdeme tančit,“ zavelel můj kavalír.
(To ne, to ne, to ne!)
To ne!
(To nesmím!
Nebo se rozsypu, rozteču, shořím...)
Foxtrot mě kvapně zbavil zábran.
A já se vznášela podmaněna agresivním uchvatitelem, jehož dlaně pálily jak rozžhavená ocel.
Příštím číslem bylo tango.
(Ach, bohové!)
Kde se vzala, tu se vzala, uvízla mi v zubech rudá růže.
A pak mi ji sebral a já jemu. A tak pořád dokola v mámivém reji polibků přes květinový stonek, pojďme si sednout, prosím, nohy mi vlají a klesám do nicoty, ne, proč ne, tak dobře, tak ne, tak ještě jeden tanec, och, ta světla děsivě víří a rozpadají se na tisíce jiskřiček a zase spojují a rozpadají... jejda, ať to nikdy neskončí!
Ať nikdy neskončí tahle šílená noc, kdy mě ten neurvalec svírá v náruči a proti mé vůli krade poslední chatrné zbytečky rozumu, co marně hájím v dravém proudu bláznovství! Ne, chatrné zbytečky jsou pryč, odplavaly v zurčivé bystřině šumivého moku. A já se pnu po harlekýnově těle jak zpitomělá kolombína, jak dychtivý břečťan, toužící po splynutí...
Splynutí...!
A zničehonic světla hasnou, muzikanti sklízejí instrumenty, Tadeáš cosi projednává s panem vrchním a vytahuje ze šrajtofle bankovku (kterou naštěstí kloudně nevidím). A mně začíná docházet, že je konec.
Je konec pohádce, je konec falešnému snu, co mi rozežral srdce a nakrájel ho na kousky.
Nakrájel mě na kousky úplně celou. Na kousky, na kousíčky, které už nikdo neposkládá. Jsem mrtvá, sama jsem si došla pro smrt, tohle se nemělo stát.
Poněvadž teď už vím, že ho miluju, já hloupá, miluju překrásného satyra vášnivých nocí, miluju bílého jednorožce cválajícího šalebným sněním, miluju rozbouřený vulkán, který ke mně nepatří a patřit nemůže.
O autorovi:
Jiří Raichl (* 1966) je český prozaik, básník a dramatik. Je členem Divadelního spolku F. A. Šubert, v němž působí jako scénárista a režisér.
Narodil se v Praze, aktuálně žije v Dobrušce. Vyzkoušel devatero řemesel (včetně desáté bídy) a v současné době zakotvil v sociálních službách.
Literární tvorbě se věnuje jako koníčku. V roce 2018 založil butikové nakladatelství TOFANA, v němž vydal román Poblíž nebe a sborníky povídek Zítra už bylo (2018), Tenčí než vlákno pavučiny (2019) a Mám se dobře, ale špatně to snáším (2020). Řídil rovněž vydání básnického sborníku 6 hlasů lásky (2019) a v roce 2021 vydal průřezový výbor své poezie Slunce v podhlavníku.
Více informací najdete na autorově osobním webu.
Vlasta Antošová: HVĚZDY MNĚ PŘÁLY? (novinka)
HVĚZDY MNĚ PŘÁLY?
autorka: Vlasta Antošová
ISBN: 978-80-270-9536-0
342 stran
vydáno vlastním nákladem v roce 2021
Napsala jsem pro vás lehce pikantní a možná i drzé čtení o tom, jak věřit svým snům. Je také o rodinném tajemství, o lásce, o celebritách. Mimo jiné řeší téma co s nenadálou slávou a co s tím, když sláva nepřichází...
Těmito slovy uvádí Vlasta Antošová (* 1974) svou knižní prvotinu, která je originální jak námětem, tak genezí. Posuďte sami:
Onou "skutečnou osobou" je venezuelský zpěvák Carlos Baute, který poskytl literárnímu Davidovi podobu, srdce a talent. Ochotně akceptoval svou inspirační vazbu na knihu a přijal ji dokonce jako poctu.
Ale pozor, knížka není příběhem tohoto charismatického Jihoameričana. Románový hrdina se jmenuje David Dagos. Sám sebe (pochopitelně autorčinými ústy) charakterizuje takto:
Hvězdy mi opravdu přály. Žiji život snů. Jsem také známý zpěvák a hudebník. Působím ve Španělsku, které je mou srdcovkou. Nezažíval jsem však jen úspěch. Mým životem se táhne jako černá nit rodinná tragédie, kterou si nepřestávám vyčítat. A právě tajemství z minulosti odstartovalo mou cestu za sny. Cestu plnou zmaru, neúspěchů a bolesti. Ale také cestu úspěchu a nenadálé slávy. Chcete mě na ní doprovodit a zažívat vzlety a pády se mnou? Jedno vám prozradím už teď: miluji ženy.
Jiří Raichl
UPCYKLACE - Nový život starých věcí (novinka)
UPCYKLACE
Nový život starých věcí
Autor: smarticular.net
Překlad: Monika Řezníčková
Počet stran: 208 • ISBN (EAN): 978-80-7670-034-5
Datum vydání: 26. 7. 2021
Vydalo Nakladatelství KAZDA
Když si zvyknu na nějaké příjemné a pohodlné oblečení (zpravidla to bývají džíny), strašlivě nerad se s ním loučím. A to pak přichází čas opakovaných zakázek pro švadlenu, která je nucena vymýšlet čím dál nápaditější záplaty, aby udržela pohromadě konzistentní oděv, co již konzistentním oděvem pozvolna být přestává. Jednoho dne zákonitě nastane okamžik, kdy se slzou v oku musím milované gatě vyřadit ze šatníku – ale co teď s nimi? Vždyť je to věčná škoda! Pořád z nich zbývá docela dost pěkného nepoškozeného materiálu!
A právě do takových situací promlouvá knižní novinka Nakladatelství KAZDA nabízející množství zajímavých kreativních tipů a nápadů z oblasti upcyklace.
K tomu, abyste mohli ze starých textilií vytvářet něco nového, rozhodně nemusíte být profesionální švadlena či krejčí. Nepotřebujete nic víc než šicí stroj (u některých projektů nebudete potřebovat ani ten) a trochu nadšení k experimentování – a můžete začít dělat ze starého oblečení, ručníků, povlečení a dalšího vysloužilého textilu praktické, užitečné a originální nové věci. Tvar, velikost i materiál vlastnoručně ušitých věcí lze navíc zcela individuálně obměňovat, takže vzniknou originální kousky, které kromě vás nikdo jiný nemá,“ říká o své knize autorský tým.
Oblečení a textil patří k věcem, které se celosvětově vyrábějí nejčastěji, ale také se nejvíce vyhazují, obvykle jen minimálně použité nebo dokonce nenošené. Přitom právě textil je neuvěřitelně variabilní – lze jej upravovat a díky tomu dál využívat.
S knihou „UPCYKLACE - Nový život starých věcí“ se to podaří začátečníkům i pokročilým, protože obsahuje jednoduché, ale osvědčené techniky tvorby a nejdůležitější základní informace a praktické návody, jež lze libovolně doplňovat a upravovat.
Krátká ukázka:
Kromě enormní spotřeby vody – v průměru je k výrobě jednoho trička zapotřebí 2 400 litrů vody, k výrobě jedněch džín dokonce 7 000 – 11 000 litrů, tisíce různých chemikálií, které se používají k bělení a k úpravě látek pro strojové zpracování, k barvení látek a k potištění hotového oblečení nebo k jeho dalším úpravám.
Spotřeba vody a míra užití chemikálií ve výrobním procesu představuje pro pracovníky v textilním průmyslu i pro životní prostředí nanejvýš velký problém, ale pro konečného uživatele je prakticky neviditelná.
O autorském týmu:
Kniha je součástí edice SMARTICULAR Nakladatelství KAZDA
Od roku 2014 zveřejňuje berlínský portál smarticular.net návody a tipy na jednoduchý a udržitelný způsob života. Místo poukazování na problémy zde denně představuje nová řešení, recepty a alternativy, díky nimž si můžete zjednodušit život a být ohleduplnější k přírodě. Díky početným příznivcům, kteří sami experimentují a dělí se o svoje zkušenosti, se nápady a řešení neustále vyvíjejí.
V rámci edice SMARTICULAR jsou v nabídce Nakladatelství KAZDA také další praktické tituly s radami pro udržitelný život.
Knihu můžete zakoupit v e-shopu Nakladatelství Kazda.
Lena Zeise: SKUTEČNÝ ŽIVOT HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT (novinka)
SKUTEČNÝ ŽIVOT HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT
O životě hospodářských zvířat bez cenzury
Originální název: Das wahre Leben der Bauernhoftiere
Přeložila: Lenka Pučalíková
Datum vydání: 22. 7. 2021 | ISBN: 978-80-7670-031-4
Vydává Nakladatelství KAZDA.
Každý, kdo rád chodí do přírody, se jistě s oblibou pokochá pohledem na atraktivní bukolický výjev: zelenou stráň hustě porostlou svěží vegetací, která je spásána spokojeně se tvářícím, nepříliš početným stádečkem krav nebo ovcí. Vzrostlé stromy poskytují dostatek stínu a bublající potůček nabízí osvěžení chladnou horskou vodou.
Ale někdy stačí popojít pár kilometrů a spatříme poněkud odlišný výjev: obrovskou podlouhlou halu, kde v úzkých boxech postává skot na betonu a rezignovaně přežvykuje seno ze žlabu. To už tak přitažlivá představa není, že.
Mladá německá spisovatelka a výtvarnice Lena Zeise se rozhodla pojmout tématiku živočišné výroby po svém jako originální publikaci určenou pro děti od sedmi let.
Jak se dnes žije hospodářským zvířatům ve velkochovech? A jak rozdílné jsou podmínky v „archaickém“ provozu na statcích, farmách a zemědělských usedlostech? Tuto problematiku nahlíží autorka bez cenzury formou bohatě ilustrovaného vyprávění o kontrastu mezi přístupem k dobytku jako „surovině“ pro výrobu jídla na straně jedné a alternativním konceptem tradičního zemědělství na straně druhé. Lena Zeise podává informace věcně, se znalostí oboru, bez hodnocení či zbytečně expresivních emocí.
Cílem knihy rozhodně není vyvolat odpor ke konzumaci masa. Malým čtenářům je nastíněna souvislost mezi životními podmínkami zvířat a tím, jaké jídlo máme každý den na talíři. Toto téma možná není pro děti příliš obvyklé, ale z hlediska výchovy k ekologickému myšlení je velice aktuální. A koneckonců nejen pro děti; nám všem občas neuškodí zamyslet se nad různými aspekty konzumního vztahu k planetě a jejím obyvatelům – dvounohým i čtvernohým.
Krátká ukázka z knihy:
Život na statku vypadal dříve jinak, než jak ho známe dnes. Kdysi totiž fungovalo mnoho malých hospodářství. A v nich lidé chovali různá zvířata a k tomu pěstovali obilí, zeleninu a ovoce. Od roku 1917 jim práci na poli usnadňují traktory, předtím si vypomáhali volskými a koňskými potahy.
V dnešní době jsou statky mnohem větší, protože malá hospodářství už většinu sedláků neuživí. Vedle traktorů tu najdete ještě mnohem více strojů a všemožné techniky. Ve chlévech a stájích jsou umístěny elektronické přístroje, které zabezpečují krmení zvířat, větrání a teplotu vnitřního prostoru.
Zvířata, která žijí ve chlévech a stájích, se označují jako hospodářská či užitková, a to proto, že z nich máme užitek v podobě jídla nebo jiných výrobků: získáváme od nich maso, vejce, mléko, ale také vlnu, peří, kůže a kožešiny. Některá zvířata využíváme také na práci (například koně v lese nám pomáhají stahovat dříví).
O autorce:
Lena Zeise (* 1992) vystudovala design a ilustrátorství v Münster School of Design. Od ukončení magisterského studia pracuje jako ilustrátorka, návrhářka a autorka knih. Věnuje se především tvorbě dětských naučných publikací a specializuje se na fotorealistické kresby zvířat s naučnými popisy. Její kniha Skutečný život hospodářských zvířat obdržela Cenu EMYS za literaturu faktu 2020 a je nominována na německou Cenu za literaturu pro mládež 2021.
„Pokud se velký počet hospodářských zvířat chová najednou na malém prostoru, mluvíme o intenzivním chovu nebo také velkochovu. Tato obvyklejší forma chovu zvířat se označuje jako chov konvenční. Když však někdo více dbá na přirozený způsob života a potřeby zvířat, když jim poskytuje více místa, možnost venkovního výběhu, kvalitní krmivo a dostatek času na to, aby vyrostla, mluvíme o ekologickém nebo také biologickém chovu zvířat. V této knížce vám představíme oba způsoby, jakými se lze o hospodářská zvířata starat,“ říká autorka knihy Lena Zeise.
Knihu můžete zakoupit v e-shopu Nakladatelství Kazda.
Peter Wohlleben: PŮJDEŠ S NÁMI VEN? (novinka)
PŮJDEŠ S NÁMI VEN?
Objevitelské výpravy za přírodou ve městě
Autor: Peter Wohlleben
Ilustrace: Stefanie Reich
Překladatelka: Marie Voslářová
Čte: Martin Preiss
Délka nahrávky: 3 hodiny 38 minut
EAN: 8594201410079
Datum vydání: 21. 5. 2021
Nakladatel: Nakladatelství KAZDA | www.knihykazda.cz
Originální název: Kommst du mit nach draußen? Eine Entdeckungsreise durch Garten und Stadt
Audiokniha Petera Wohllebena "Půjdeš s námi ven?" je určena všem malým přírodovědcům. Ukazuje nám, že báječný svět rostlin a zvířat pulsuje všude kolem nás – i ve městě. Nemusíme se nutně šplhat do strmých hor nebo brouzdat neproniknutelnými hvozdy, abychom se mohli přírody dotknut a přivonět si k ní.
Peter Wohlleben dětem poradí, jak rozdělat oheň bez zápalek, jak si vypěstovat dýni či vyrobit sluneční hodiny nebo co si sbalit do batohu na průzkumnou výpravu. Poradí, které květiny se dají jíst, jak vlastnoručně sestrojit kompas, a vysvětlí, proč některé stromy zrovna nevoní. A mnoho, mnoho dalšího...
Zkusme dětem ukázat přírodu jako nekonečný zdroj dobrodružných zážitků. Třeba se pak rádi přidají k naší procházce a nakonec budeme mít problém dostat je zpátky domů. A otázka "Půjdeš s námi ven?" potichu zmizí z naší komunikace.
Krátká ukázka:
Živočichové i rostliny mají nejrůznější barvy. Za
hezkého počasí je obloha modrá. Ale jak barvy vlastně vznikají? Původcem všech
barev v přírodě je slunce. Jeho světlo nám připadá bílé, ve skutečnosti se ale
skládá z různých barev. Vidět to můžeme u duhy. Sluneční světlo se láme na
kapičkách vody ve vzduchu a rozkládá se na červenou, oranžovou, žlutou,
zelenou, modrou a fialovou. Chcete si to ověřit? Můžete si duhu sami „vyrobit“!
Budete potřebovat: hluboký talíř, zrcátko, bílý list
papíru. Naplňte hluboký talíř do poloviny vodou. Postavte ho na okno, kterým dovnitř
svítí slunce, nebo můžete pokus udělat přímo venku. Do vody ponořte zrcátko. Druhou rukou podržte u talíře list papíru, a to tak, aby na něj zrcátko odráželo světlo. Objeví se malinká duha zářivých barev. Nebude sice tak hezky zakulacená jako duha na obloze, ale barvy uvidíte.
O autorovi:
Peter Wohlleben (* 1964) studoval
lesnictví a pracoval více než dvacet let jako úředník zemské lesní správy
spolkové země Porýní-Falc. Ze zaměstnání odešel, aby se mohl věnovat ekologicky
orientovanému lesnímu hospodářství. V roce 2016 založil Lesní akademii. Je
častým hostem v televizi a své vědomosti předává nejen ve svých knihách a na
seminářích, ale i při nevšedních lesních toulkách. Jeho knihy v češtině
vycházejí v Nakladatelství KAZDA.